Dům kultury Šumperk na Facebooku
Dům kultury Šumperk na Instagramu
Penzion G - Šumperk

Šumperský dům kultury si připomene 40. výročí svého založení

Oslavy čtyřicátin Domu kultury Šumperk, původně plánované na začátek května, se vzhledem k nouzovému stavu posouvají. Největší kulturní zařízení ve městě chce kvalitu plánovaného programu pro tento rok zachovat. Příznivci kultury mohou pomoci díky projektu Vstupenky na NIC.

„V současné chvíli nově rozjíždíme spolupráci se sítí GoOut, která společně s Hanou Třeštíkovou nastartovala projekt Vstupenky na NIC,“ uvedl dramaturg Ondřej Procházka.

Smyslem a principem tohoto projektu je nabídnout divákům a podporovatelům kulturních institucí v jejich okolí možnost poskytnout dobrovolnou pomoc koupí imaginární vstupenky v různém cenovém rozpětí. Mohou tak podpořit jednotlivé kulturní instituce v současné nelehké situaci.

„Za šumperský dům kultury plánujeme případnou finanční podporu od našich příznivců využít k tomu, abychom na podzim mohli zrealizovat akce v kvalitě, tak jsme to před příchodem koronaviru plánovali. Každý den v této situaci sčítáme nemalé finanční ztráty,“ doplnila jeho jednatelka Hana Písková.

Kvůli nouzovému stavu se změnila i podoba oslav letošních čtyřicátin domu kultury. „Převážná část programu však byla naštěstí po úspěšné domluvě s jednotlivými interprety zachráněna a přesunuta na nové termíny.  Narozeninový koncert s Ondřejem Havelkou a Melody Makers proběhne nakonec v prosinci,“ uvedla produkční Michaela Horáková.

V rámci náhradního programu využívá dům kultury sociální sítě. Kromě talk show Procházka karanténou natočila produkce i dvě krátká vystoupení mladé šumperské umělkyně Elišky Karáskové. „Jedno je už zveřejněno a druhé chystáme publikovat v den samotného výročí otevření domu kultury, tedy 7. května“ uvedla produkční.

V současné době připravují zaměstnanci domu kultury retrospektivní výstavu DK40. Kromě fotografií bude její součástí i skulptura z historických předmětů, které již nemohou nadále sloužit svému účelu. Tvorby konceptuálního díla se ujala skupina mladých uměleckých nadšenců, která v tuto chvíli pracuje na myšlence celé sochy.