Dům kultury Šumperk na Facebooku
Dům kultury Šumperk na Instagramu
Penzion G - Šumperk

Šumperský dům kultury ožije swingovými melodiemi

Dům kultury Šumperk si na závěr roku pro příznivce swingu a jazzu připravil slavnostní galavečer, na kterém v úterý 7. prosince přivítá Ondřeje Havelku a jeho Melody Makers. Společně uvedou koncertní show Swing nylonového věku.

Spisovatel, překladatel a exilový nakladatel Josef Škvorecký nazval první tři poválečná léta 1945 až 1948 jako “Nylonový věk”. Byly to roky všeobecné euforie ze znovu nabyté svobody. Jejím symbolem se pro většinu mladých lidí stal swing. Hudba českých bigbandů Karla Vlacha, Emila Ludvíka nebo Ladislava Habarta dosahovala v té době vynikající úrovně, než byla bohužel po roce 1948 brutálně zadupána komunistickou cenzurou.

„Během slavnostního večera Ondřej Havelka a jeho Melody Makers vzdají hold nejkrasším a nejžhavějším swingovým flákům z této vrcholné éry bigbandového swingu,” zve produkční domu kultury Michaela Horáková.

Všestranně talentovaný Ondřej Havelka se jako zpěvák, tanečník a stepař už od svých studentských let věnuje interpretaci jazzové a populární hudby 20. a 30. let. Natočil 6 alb s Original Prague Syncopated Orchestra. V roce 1995 vytvořil jako scénárista, interpret i režisér sérii tří klipů, které získaly ocenění na Czech Grammy 1995 a byly vysílány I na MTV Latin. Ve stejném roce pak založil vlastní swingový bigband Melody Makers, se kterým vystupuje dodnes. Při koncertech Ondřeje Havelku doprovází rovněž jeho děti – Vojta a Rozálie Havelkovi.

Společně se zabývají autentickou interpretací mezi posluchači čím dál více populárnější hudby období raného a vrcholného swingu od počátku let třicátých až k raným letům čtyřicátým. Pestrý repertoár zahrnuje atraktivní skladby širokého žánrového spektra od hollywoodských muzikálů až po vrcholná čísla swingových bigbandů. 

„Vitální jazzový výraz interpretů, smysl pro humor, typické dobové způsoby počínaje kostýmy a účesy interpretů i autentický zvuk, který známe z dobových nahrávek a filmů – to vše korunované strhující hrou orchestru je zárukou neopakovatelného kulturního zážitku,” dodala produkční.

Slavnostní galavečer se uskuteční v úterý 7. prosince od sedmi hodin večer ve velkém sále Domu kultury Šumperk. Vstupné na číslované sezení je v prodeji za 450, 500 a 550 korun. Více informací najdete na www.dksumperk.cz