Dům kultury Šumperk na Facebooku
Dům kultury Šumperk na Instagramu
Penzion G - Šumperk

Na letošním Preludiu Aloise Motýla vystoupí držitelka ocenění Zlatý oříšek

Tradiční festival Preludium Aloise Motýla se dramaturgicky drží původního konceptu pomoci v počátku kariéry nadějným a začínajícím umělcům. V pondělí šestého září uvede svůj již 48. ročník koncertním večerem dvanáctileté klavíristky Nory Lubbadové a dvou místních pěveckých sborů – TapTýda Loučná nad Desnou a Motýli Šumperk.

Mimořádně nadaná Nora Lubbadová hraje na klavír od svých čtyř let pod vedením PaedDr. Jaromíry Šnederflerové v ZUŠ Olešská Praha 10. Od klavíru ji rodiče musí vyhánět, když už hraje moc dlouho. "Hrát na klavír pro mě znamená stejnou potřebu jako třeba jíst a dýchat. Klavír je spravedlivý, nedá se moc oklamat. Když něco odfláknu, vrátí mi to s úroky. Ale zase když zdolám nějakou výzvu, je to parádní pocit," vysvětluje nadšeně svou vášeň Nora.

V jejím projevu se propojuje virtuozita, hravost, soustředění, mimořádná energie se schopností vyjádřit niterné pocity.  Hudbu miluje natolik, že uvítá příležitost zahrát posluchačům nejen v koncertní síni, ale i na letišti, v parku či vlakovém nádraží.

Je laureátkou desítek mezinárodní klavírních soutěží, získává na nich mimořádné ceny za interpretaci. Dostala příležitost vystoupit na koncertě Pražského jara a Adventním koncertu České televize. Také získala stipendium nadace Magdalény Kožené Men Art a mohla pracovat pod vedením mentora docenta Ivo Kahánka.

Úspěšný rok 2020 završila v prosinci, když postoupila do finále mezinárodní televizní hudební soutěže Louskáček v Moskvě. To jí dalo možnost si v závěrečném klání zahrát s věhlasnou Moskevskou filharmonií a vybojovat druhou cenu, stříbrného Louskáčka. Nora je první českou klavíristkou, která v této náročné soutěži uspěla. Hned zkraje ledna 2021 se navíc stala držitelkou ocenění Zlatý oříšek, udělovaného nejtalentovanějším dětem České republiky.

A tím Nořiny úspěchy zdaleka nekončí, k těm nejčerstvějším patří její vystoupení na mezinárodním festivalu Vladimíra Spivakova: Moskva vítá přátele. Jako jedna z mála Češek dostala také pozvání do slavné Carnegie Hall v New Yorku, kde se její vystoupení uskuteční nejspíš v příštím roce.

Účast na festivalu také přislíbily úspěšné místní pěvecké soubory Motýli Šumperk a TapTýda Loučná nad Desnou. V řadách obou sborů v průběhu let stanuly tisíce zpěváků, s nimiž procestovaly řadu zemí v Evropě, USA a Asii. Jsou také pravidelnými úspěšnými účastníky významných domácích i zahraničních festivalů a soutěží.

Tento jedinečný koncertní večer 48. ročníku festivalu se uskuteční v šumperském Klášterním kostele v pondělí 6. září od 19 hodin. Vstupné je na sezení 150 korun, více informací o programu najdete na www.dksumperk.cz