Dům kultury Šumperk na Facebooku
Dům kultury Šumperk na Instagramu
Penzion G - Šumperk

Moravská filharmonie Olomouc představí slavné melodie z československých filmů

Obyvatelé města Šumperka si letos připomenou 103. výročí vzniku samostatného československého státu. Při této slavnostní příležitosti se v šumperském domě kultury uskuteční slavnostní koncert Moravské filharmonie Olomouc pod vedením dirigenta Jakuba Kleckera.

Společně v úterý 26. října od sedmi hodin večer uvedou koncertní program, který připomene slavné československé filmové melodie od Zděnka Lišky, Karla Svobody, Luboše Fišera a Petra Hapky. Čtveřice skladatelů zastoupených na  tomto koncertě patří k vůbec nejplodnějším a také umělecky nejvýraznějším a nejoriginálnějším poválečným tvůrcům české filmové hudby.

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Sídlí v historické metropoli Moravy a již více než 70 let funguje jako centrum hudebních aktivit v kraji. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za všechny jmenujme například dirigenty Otto Klemperera a Václava Neumanna, houslisty Josefa Suka a Gidona Kremera či violoncellistu Pierra Fourniera.

Za dobu své existence si vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár. Věnuje se především velkým tvůrcům světové hudby 19. a 20. století, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Orchestr se rovněž řadí k autentickým interpretům klasiků české národní hudební kultury: Antonína Dvořáka, Bedřich Smetany, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů.

Slavnostní večer pořádá Dům kultury Šumperk ve spolupráci s Olomouckým krajem a městem Šumperk. Vstupné na sezení je za 150 korun.

 

PROGRAM KONCERTU K VÝROČÍ REPUBLIKY

Luboš Fišer: Koláž z hudby k filmům
Tajemství hradu v Karpatech
Babička
Pozor, vizita!
Zlatí úhoři
Vlak dětství a naděje
Smrt krásných srnců

Zdeněk Liška: Koláž z hudby k filmům
Tam na konečné
Dým bramborové natě
Spalovač mrtvol

Petr Hapka: Směs z filmových melodií pro symfonický orchestr (arr. Jan Kučera)
Krakonoš a lyžníci (Veselé lyžování / píseň Pán hor)
Holky z porcelánu (píseň Tak ako já)
Léto s kovbojem (píseň Já se znám)
Páni kluci (píseň Nestůj a pojď)

Karel Svoboda (arr. Martin Hybler)
Tři oříšky pro Popelku (orchestrální suita ze stejnojmenného filmu)