Dům kultury Šumperk na Facebooku
Dům kultury Šumperk na Instagramu
Penzion G - Šumperk

Folková legenda oslaví se šumperskými fanoušky životní jubileum

Zpívá, aby bylo lidem dobře. Snad i proto se stal českou folkovou legendou, která těší svým hlasem i texty publikum už přes půl století. Pavel Žalman Lohonka letos oslavil 75. narozeniny a při příležitosti životního jubilea uspořádal narozeninové turné, v rámci kterého zavítá i 13. října do Šumperka.

„Velmi nás těší, že právě šumperský dům kultury byl zařazen do slavnostního turné a může se tak připojit ke gratulantům. Zazní nezapomenutelné písničky Jantarová země, Jdem zpátky do lesů, Dej mi tón, Kdyby tady byla taková panenka, Hodina usmíření, Mys Horn, nebo Ho ho Watanay,” zve produkční domu kultury Michaela Horáková.

Pavel Lohonka působí na hudební scéně od roku 1968 - nejprve ve skupině Minnesengři, se kterou nahrál 9 alb. Později v roce 1982 založil vlastní kapelu Žalman & spol., která v různých sestavách koncertuje nepřetržitě až do současnosti. Poslední obměna sestavy proběhla před 4 roky, kdy vedle Petra Novotného, stojícího po Žalmanově boku již pětadvacet let, a zpěvačky Michaely Hálkové se novým členem stal kytarista Petr Havrda, přinášející svěží nové nápady v aranžích písní.

Vydal 21 autorských desek a 7 výběrů. Na nich lze nalézt přes 300 písní z celkového počtu více než 400. K padesátinám na scéně natočil film Žalman – Naslouchám tichu Země. Zasloužil se o popularizaci lidových, zejména jihočeských písní, některé z nich tak dostaly příležitost zlidovět podruhé. Je jedním z hlavních zakladatelů festivalu Zahrada a jako první folková stálice se zapojil do hnutí Folk žije! Ztotožňuje se totiž s jeho cílem – přibližovat lidem tento žánr a zároveň upozornit na mladou folkovou generaci, která vyrostla zcela mimo pozornost médií.

V letošním roce fanoušky potěšil nový CD Všechno je teď, které je syntézou všeho, co si kapela v posledních letech vyzkoušela - jazzové album, práce na scénické hudbě pro film. Přitom ale písně mají pokoru, poetiku a moudrost, na které jsou posluchači u Žalmana zvyklí.

Ve velkém sále Domu kultury Šumperk vystoupí Pavel Žalman & Spol. ve středu 13. října od 19 hodin. Vstupné na sezení v předprodeji je 250 Kč, v den akce za 300 korun. Více informací najdete na www.dksumperk.cz a www.zalman.cz