Dům kultury Šumperk na Facebooku
Dům kultury Šumperk na Instagramu
Penzion G - Šumperk
PAVEL PREISNER / BDĚLÉ SNĚNÍ

GALERIE JIŘÍHO JÍLKA

9. 6. - 4. 7. 2021

PAVEL PREISNER "BDĚLÉ SNĚNÍ"

 

zahájení ve středu 9. ČERVNA 2021 v 18.00 hodin.

Připomínat Pavla Preisnera v galerii nemusím. Vystavuje tu už opakovaně výsostným právem křehké jistoty výpovědi bytostného básníka obrazem i slovem. Většinou byly to kresby uhlem nebo častěji hnědou rudkou, malé rozměrem a zároveň monumentální. Vyprávějí příběhy v rovině bludných snů a vizí vpečetěných do dlouhé řady jednodenních záznamů bez názvu, a o to výmluvnějších. Do mimoslovních dějů, ponořených v pavučině čar, připomínajících letokruhy dřeva, a do ní pevně vrostlých bytostí záhadného původu a zrodu. Zároveň lidí, sledujících očí, zastřených znaků, podivných srostlic oživlých věcí, jejich tvarů a tvorů celé živočišné říše, navzájem provázaných do rozumem nevysvětlitelné jednoty.

Kresby počtem převažují. Obrazy potřebují delší dobu zrání i jiné rozpoložení mysli, a přece jsou jejich paralelou, často návratem stejného motivu. Potkáme v nich své dobré známé, podivné tvory z jeho minulých výstav. Vidiny prchavě plaché, někdy zraňující, jindy hojivě laskavé, nespojité i pevně srostlé, až smrtelně vážné i humorně hravé a osvobozující. Zrcadlí život v úplnosti koloběhu rození a uplývání, v krátkodeché pomíjivosti každého jedinečného bytí i v nadčasovosti jeho věčného návratu. Vystavené obrazy se i stavbou kresbám podobají, i jim vládne dřevu podobná tkáň liniemi prokreslených prostorových plánů živě rozvlněné plochy. Jsou teď možná civilnější a tvarem i čitelnější, světlem zevnitř prozářené a sytou barvou zvýrazněné. A přece zůstávají dál mnohovýznamově rozostřené a jako noční můra prostoupené nejasnou předtuchou, snad jakousi skrytou hrozbou. Jsou ale i pohlazením a tichým spočinutím, svou vratkou povahou zneklidňující i teskně vábivé. Jinými prostředky v nich Pavlovy uhrančivé kresby znovu ožívají…

Miroslav Koval


FOTOGALERIE


List k výstavě /ke stažení/
PAVEL PREISNER / BDĚLÉ SNĚNÍInformace o výstavách pořádaných v Galerii Jiřího Jílka naleznete také na stránkách www.galerie-sumperk.cz.


Výstavy i celý program galerie finančně podporuje město Šumperk, Olomoucký kraj a Ministerstvo kultury.


Adresa:
GALERIE JIŘÍHO JÍLKA
Sady 1. máje, 787 01 Šumperk
www.galerie-sumperk.cz
www.dksumperk.cz
Dramaturg výstav:
MIROSLAV KOVAL
Mob. 608 441 929
e-mail: kovalovi@gmail.com


Galerie je otevřena denně od 13.00 do 18.00 hodin na zazvonění v recepci Penzionu G. Vstupné na místě. 
Děti a studenti: 20 Kč, Dospělí: 40 Kč

PAVEL PREISNER / BDĚLÉ SNĚNÍ

Datum 09.06.2021
Čas 18:00
Místo konání Galerie Jiřího Jílka
REZERVOVAT