Dům kultury Šumperk na Facebooku
Dům kultury Šumperk na Instagramu
Penzion G - Šumperk
MIROSLAVA KLESALOVÁ / DOTEK STROJE V ŠITÉM POLI
GALERIE JIŘÍHO JÍLKA

8. 3. – 30. 4. 2023

MIROSLAVA KLESALOVÁ:
DOTEK STROJE V ŠITÉM POLI


Vernisáž se uskuteční v úterý 7. BŘEZNA 2023 v 18.00 hodin


Doprovodné programy:

Neděle 2. 4. 2023,16.00 hodin
Kurátorská komentovaná prohlídka výstavy

Neděle 30. 4. 2023, 14.00 – 15.30 hodin
VÝTVARNÁ DÍLNA: Vyšívané krajiny s Mirkou Klesalovou pro malé i velké 

Neděle 30. 4. 2023, 16.00 hodin
AUTORSKÝ PROFIL: MIROSLAVA KLESALOVÁ
Debata s autorkou a kurátorkou Pavlínou Vogelovou


      Dominanta umělecké tvorby Miroslavy Klesalové stojí na tématu osobní, doslova šité paměti životních osudů několika generací vlastní rodiny. Nahlédneme-li do jejího projektu hlouběji, otevírá se široká škála zásadních otázek, dotýkajících se proměn etiky k životnímu prostředí, geopolitiky a technologií a jejich dopadů na životní styl, osudy lidí i zanikající tradice. Výstava Dotek stroje v šitém poli reflektuje souvislosti a interakce jednotlivých otázek života na venkově skrze historický vývoj vlastnictví půdy v Čechách, prošívající se do rodinných osudů z generace na generaci. Životní styl mnoha rodin byl tehdy postaven na obhospodařování vlastního, více či méně skromného kousku pozemku, rodinného zlata, zajišťujícího rodině přirozenou, relativní soběstačnost a svobodu.
      Mirka Klesalová pochází z Kejnic, z malé vesničky v jihozápadních Čechách s poměrně dlouhou historickou stopou. V dobách pootavské civilizace, datující se někdy do 5. až 6. století našeho letopočtu, zde byla krajina obklopená lesy s hojností úrodné půdy i zlata v řece Otavě. Mirce jde o vizuální ponor do paměti přirozeného kontaktu svých předků s přírodou, s vlastní půdou, ve svém vlastním časoprostoru. Je podložen průkaznými proměnami konkrétního reálného místa.
Tam, kde byla kdysi studánka z lokálního pramene, zůstala jen suchá díra.
      Studiem historických i současných katastrálních map a ortofotomap Mirka sleduje fyzickou stopu své rodiny v krajině. Na šicím stroji dle historických katastrálních map přešívá rodinná pole a políčka, která kdysi vlastnila její rodina. Šicí stroj je povýšen na nástroj umělecké výpovědi o procesech zacházení člověka s krajinou. Mirka pracuje s obrysy původních pozemků. Celý proces proměny stavů krajiny přešívá do geometrických abstraktních fragmentů. Šicím strojem imaginárně doslova všívá doteky i těžkou práci svých předků na konkrétním vytyčeném poli.
      Do materie černé netkané geotextilie všívá a zhmotňuje absenci současného přímého dotyku, když s šicím strojem experimentuje a metaforicky aplikuje současné mechanizované přístupy obhospodařování krajiny. Demonstruje tak, jak hodně dnes vnímáme odcizený proces s krajinou. Dominuje technika, přesnost, racionalita a vrstvení, ale i redukce a destrukce hmatatelné stopy lidské práce. Minimalistické pojetí složitého tématu Mirka akcentuje jemnou šitou kresbou, umocňující její potřebu komunikace. Výstavu šitých lidských otisků v krajině geotextílií doplňují minimalistické lavírované a tušové kresby přírodních zátiší, akcentující specifický význam krajiny pro člověka, vykreslující hluboce intimní, avšak silný a výrazný způsob vnímání křehkosti reality.
      Miroslava Klesalová (*1985, Sušice, žije a pracuje v Praze) je absolventkou pražské Akademie výtvarných umění (2020). Studovala v ateliéru Textilní tvorbu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u Jitky Škopové (2014–2016) a v ateliéru Grafika 1 u Dalibora Smutného (2016–2020). Inspirací jí jsou umělci jako jsou Jiří Mědílek, Jiří John, Josef Hampl, Antonín Kybal nebo Olga Karlíková, kteří krajinu a pobývání v ní ztvárňují svými vlastními osobitými přístupy k výtvarnému umění.

Pavlína Vogelová, 15. 2. 2023


LIST KE STAŽENÍ ZDE.Výstava a doprovodné programy jsou realizovány za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Města Šumperka a Olomouckého kraje.


Adresa:
GALERIE JIŘÍHO JÍLKA
Sady 1. máje, 787 01 Šumperk

https://jirijilek-galerie.cz/
www.dksumperk.cz
www.ceskegalerie.cz
Kurátorka, dramaturgie výstav:
Pavlína Vogelová
mob.: 723 935 138

e-mail: pavlinavogelova@gmail.com
Otevírací doba galerie:
Pondělí: zavřeno
Úterý - neděle:  13:00 - 17:00 hodin

Mimo otevírací hodiny dle individuální domluvy s kurátorkou Pavlínou Vogelovou.
Vstupné: 
Základní vstupné: 40 Kč
Děti, studenti, senioři, ZTP, ZTP/P:
vstupné dobrovolné 

MIROSLAVA KLESALOVÁ / DOTEK STROJE V ŠITÉM POLI

Datum 08.03.2023
Čas 13:00
Místo konání Galerie Jiřího Jílka
REZERVOVAT