Dům kultury Šumperk na Facebooku
Dům kultury Šumperk na Instagramu
Penzion G - Šumperk
MILENA DOPITOVÁ / KDE JSEM CELÝ ŽIVOT BYLA?
GALERIE JIŘÍHO JÍLKA

19. BŘEZNA 2024 – 5. KVĚTNA 2024

MILENA DOPITOVÁ
KDE JSEM CELÝ ŽIVOT BYLA?


Vernisáž VÝSTAVY se uskuteční v ÚTERÝ 19. BŘEZNA v 18.00 hodin.

Galerie Jiřího Jílka hostí do 5. května 2024 jednou z nejvýraznějších osobností české umělecké scény Milenu Dopitovou (*1963), rodačku ze Šternberka a v současné době vedoucí ateliéru Intermédia I na pražské AVU. Sama na AVU v letech 1987-1994 studovala a byla členskou skupiny Pondělí. Již během studií patřila Milena k nejprogresivnějším začínajícím umělkyním a umělcům tehdejší mladé generace. Devadesátá léta byla obdobím intenzivního uvolnění, otevírání nových témat a přístupů v uměleckém projevu. Milena Dopitová z toho dokázala vytěžit a vyprofilovat své osobité ženské pojetí vizuality „nové intimity věcí obyčejných“.

S každým novým projektem či výstavou jako by Milena Dopitová skládala a postupně doplňovala přesně promyšlenou vizuální mozaiku podstaty člověčenství v dnešní společnosti. Dokládá to retrospektivní monografie Milena Dopitová. I stejné je jiné s texty Martiny Pachmanové, Marka Pokorného a Mileny Kalinovské (Praha: AVU 2016), stejně tak stěžejní výstavy jako Miluji a přijímám (Galerie hlavního města Prahy, 2014), Ještě chvíli se zdržím (Moravská galerie v Brně, 2011 – cena Michala Ranného), Příští zastávka je na znamení (Dům umění Brno, 2022) nebo výstava Even Odd (Brusel, 2022) o místě setkávání, napojování a rovnocenných možnostech, která byla realizovaná u příležitosti předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.

Multimediální video-instalace Kde jsem celý život byla? v Galerii Jiřího Jílka představuje citlivé téma lidského času, který je nám vymezen. Propojuje slovní poetiku s cíleně zvoleným technickým médiem a rukodělnou prací. Skrze postupně nabývané zkušenosti a nadhled dává prostor pro mnohovrstevnaté asociativní vnímání kvality života. Poskytuje obrovské množství podnětů a otázek k zamyšlení se nad zdánlivě banálními situacemi, osobními, často tabuizovanými intimními tématy, které se zásadně promítají do mezilidských vztahů a sociálních souvislostí.

Pavlína Vogelová


DOPROVODNÝ PROGRAM K VÝSTAVĚ - ARTOVÉ NEDĚLE:

Neděle 14. 4. 2024 v 16.00 hodin

Kurátorská komentovaná prohlídka – instalace Mileny Dopitové 


Neděle  5. 5. 2024 v 16.00 hodin
ARTOVÁ NEDĚLE / DERNISÁŽ VÝSTAVY – fotografie a video Mileny Dopitové


Výstava a doprovodné programy jsou realizovány za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Města Šumperka a Olomouckého kraje.


Adresa:
GALERIE JIŘÍHO JÍLKA
Sady 1. máje, 787 01 Šumperk

https://jirijilek-galerie.cz/
www.dksumperk.cz
www.ceskegalerie.cz
Kurátorka, dramaturgie výstav:
Pavlína Vogelová
mob.: 723 935 138
e-mail: 
pavlinavogelova@gmail.com
Otevírací doba galerie:
Pondělí: zavřeno
Úterý - neděle:  13:00 - 17:00 hodin

Mimo otevírací hodiny dle individuální domluvy s M.Faltusovu, mob. 777 652 073.
Vstupné:
Základní vstupné: 40 Kč
Děti, studenti, senioři, ZTP, ZTP/P:
vstupné dobrovolné 

MILENA DOPITOVÁ / KDE JSEM CELÝ ŽIVOT BYLA?

Datum 19.03.2024
Čas 18:00
Místo konání Galerie Jiřího Jílka
REZERVOVAT