Dům kultury Šumperk na Facebooku
Dům kultury Šumperk na Instagramu
Penzion G - Šumperk
LUDĚK VOJTĚCHOVSKÝ / ČERNOBÍLÉ SVĚTY II.

GALERIE JIŘÍHO JÍLKA

3. 2. - 28. 2. 2021

LUDĚK VOJTĚCHOVSKÝ "ČERNOBÍLÉ SVĚTY ii"

 

zahájení ve středu 3. února 2021 v 18.00 hodin
DLE NAŘÍZENÍ VLÁDY ČR JE GALERIE stále UZAVŘENA.

„Dovnitř k světlu, v kraje jiné, vracíš se jak do vidin“.

Georg Trakl, Šeptáno odpoledni.


Podobně jako Šárka Hrouzková může být Luděk Vojtěchovský řazen mezi konkrétisty. Co rodí se mu pod rukama na projekční ploše fotopapíru, je novou a jedinečnou „věcí“, a přece se takovému vymezení vymyká. A míjí se i s běžnou fotografií, přestože zůstává věrný mokré cestě a černobílé podobě. Co tak vzniká je světelnou koláží nebo snad i fotomalbou (?) a potkává se s Josefem Sudkem a Janem Svobodou stejně jako s Josefem Šímou, Václavem Bošíkem nebo s Jiřím Johnem. Propojením nahodilých prvků bytí míří k jeho celistvosti. Světlo a útržky papíru, provázky nebo přírodniny jsou tak částicemi skladby nadčasové povahy, střídmostí blízké východnímu haiku. Stejnou úsporností vyznačují se už i jeho Fragmenty města, fotografie z konce sedmdesátých a následných osmdesátých let, postavené na liniích a na jemných plochách, které jako na gotické desce nebo v pozdní Kupkově malbě budují prostor vzájemným zasouváním.
Dávno ale nefotografuje něco venku uviděné. Zůstává doma a své vize vytváří ve tmě fotokomory. Nachází je ve vlastní hlubinné paměti a potvrzuje tak i výrok, že aniž vyjdeme z domu, spatříme svět v jeho úplnosti (Lao-c‘). V různé míře průsvitné materiály nechá prolínat a vkomponuje do obrazu. Nasvítí je skrze jemný rastr zvětšovákem, vyvolá a z výšky znovu snímá na technický film, vložený do rámečku namísto obvyklého negativu. Vyvolaný film pak kopíruje běžným způsobem do výsledné fotopodoby.
Šťastnou náhodou viděli jsme jeho Černobílé světy už v dubnu 2017 v galerii pardubického zámku na výstavě probíhající souběžně s mou v galerii FONS na nedalekém Pernštýnském náměstí. Jan Adamec, tamní galerista a sám fotograf pomohl získat kontakty a pan Luděk nabídku výstavy přijal. K mé radosti a v naději na její uskutečnění i v nelehké době. Jsem si jistý, že svým léčivým tichem přispěje k jejímu prozáření...

Miroslav Koval


 

FOTOGALERIE

 


 

List k výstavě /ke stažení/
LUDĚK VOJTĚCHOVSKÝ / ČERNOBÍLÉ SVĚTY II.


Informace o výstavách pořádaných v Galerii Jiřího Jílka naleznete také na stránkách www.galerie-sumperk.cz.


Výstavy i celý program galerie finančně podporuje město Šumperk, Olomoucký kraj a Ministerstvo kultury.


Adresa:
GALERIE JIŘÍHO JÍLKA
Sady 1. máje, 787 01 Šumperk
www.galerie-sumperk.cz
www.dksumperk.cz
Dramaturg výstav:
MIROSLAV KOVAL
Mob. 608 441 929
e-mail: kovalovi@gmail.com


Galerie je otevřena denně od 13.00 do 18.00 hodin na zazvonění v recepci Penzionu G. Vstupné na místě. 
Děti a studenti: 20 Kč, Dospělí: 40 Kč

LUDĚK VOJTĚCHOVSKÝ / ČERNOBÍLÉ SVĚTY II.

Datum 03.02.2021
Čas 18:00
Místo konání Galerie Jiřího Jílka
NELZE REZERVOVAT