Dům kultury Šumperk na Facebooku
Dům kultury Šumperk na Instagramu
Penzion G - Šumperk
FRIDA KAKAO / KRESLÍM SNY TUŽKOU
GALERIE JIŘÍHO JÍLKA

2. 7. 2024 – 8. 9. 2024

FRIDA KAKAO (TEREZA DAMCOVÁ)
KRESLÍM SNY TUŽKOU


Vernisáž VÝSTAVY se uskuteční v ÚTERÝ 2. ČERVENCE v 18.00 hodin.

Galerie Jiřího Jílka uvádí letní, hravou a fantazijní výstavu pro děti i dospělé. Frida Kakao (Tereza Damcová) při ponoru do svého snového světa experimentuje s tužkou, zvukem, pohyblivým obrazem nebo performance. Ve výstavě rezonují velkoformátové kresby krajinných imaginací, jež v sobě mísí tenkou hranici mezi snem a realitou osobních prožitků. Do kreslených krajinných snů proniká svět z říše imaginárních bytostí jako jsou Frída Kakao, Bílý vodník, hodný Ďábel Ocasatý a další postavy ze subjektivní surreální mytologie Terezy Damcové. Jsou to postavy s vlastním světem, situačním humorem a hravou fikcí, jež strhávají své diváky k uvolnění, hledání vlastní hravosti a imaginace v sobě samých nejen pro letní čas. 

Tereza Damcová studovala na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně v ateliéru grafiky u Margity Titlové. Je to charismatická performerka, inspirují ji pohádkové představy a hravé úlety. Je autorkou řady obrazových a audiovizuálních ztvárnění, vystupuje jako Bubačka nebo Frída Kakao, je členkou audiovizuální skupiny Mateřídouška (spolu s Jiřím Suchánkem). S Milanem Kozelkou vytvářeli audiovizuální pohádkové animace a performance. 

Frida Kakao (Tereza Damcová, 1977 Brno) je autorkou vzpírající se konvenčnímu zařazení. Její aktivity jdou napříč různými disciplínami a žánry, které s bezprostředností sobě vlastní používá jako nejvhodnější médium pro svá excentrická sdělení. Její výtvarnou motivací je bohatý vnitřní svět představivosti, v němž se překrývá realita, osobní prožitky a situační humor s hravou fikcí a který  zhmotňuje ve svých fantaskních bytostech. Kolem nich rozvíjí svérázné příběhy, v nichž se pohádkové motivy mísí s prvky horroru a sci-fi, ve kterých se sama stává důležitou aktérkou. Žije a pracuje v Brně a v Lednici. Vystudovala FaVU VUT v Brně, Ateliér grafiky u Margity Titlové Ylovsky.


DOPROVODNÉ PROGRAMY:

NEDĚLE 8. 9. 2024 | 16 hod

FRIDA KAKAO A KOZELKOVY POHÁDKY

Komponovaný hravý program kresby, performance, pohádek a hudby Terezy Damcové (Frídy Kakao) na motivy básníka, performera, výtvarníka Milana Kozelky (1948–2014). Milana Kozelku paneny Terezy Damcové okouzlily. Od roku 2010 pak posílal Milan Kozelka Tereze pravidelně posílal pohádky, na které Terezka reagovala kresbami a fotografiemi. Od roku 2013 pak společně začali pohádky animovat. Výběr z nich v Galerii Jiřího Jílka uvedeme v komponovaném pořadu spolu s Terezou Damcovou. 
Vstupné 40 KčVýstava a doprovodné programy jsou realizovány za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Města Šumperka a Olomouckého kraje.


Adresa:
GALERIE JIŘÍHO JÍLKA
Sady 1. máje, 787 01 Šumperk

https://jirijilek-galerie.cz/
www.dksumperk.cz
www.ceskegalerie.cz
Kurátorka, dramaturgie výstav:
Pavlína Vogelová
mob.: 723 935 138
e-mail: 
pavlinavogelova@gmail.com
Otevírací doba galerie:
Pondělí: zavřeno
Úterý - neděle:  13:00 - 17:00 hodin

Mimo otevírací hodiny dle individuální domluvy s M.Faltusovu, mob. 777 652 073.
Vstupné:
Základní vstupné: 40 Kč
Děti, studenti, senioři, ZTP, ZTP/P:
vstupné dobrovolné 

FRIDA KAKAO / KRESLÍM SNY TUŽKOU

Datum 02.07.2024
Čas 18:00
Místo konání Galerie Jiřího Jílka
REZERVOVAT