Dům kultury Šumperk na Facebooku
Dům kultury Šumperk na Instagramu
Penzion G - Šumperk
ALŽBĚTA KUMSTÁTOVÁ / VIDĚNÉ HORIZONTY
GALERIE JIŘÍHO JÍLKA

3. 5. – 18. 6. 2023

ALŽBĚTA KUMSTÁTOVÁ:
VIDĚNÉ HORIZONTY


Vernisáž se uskuteční v úterý 2. KVĚTNA 2023 v 18.00 hodin

Výstava VIDĚNÉ HORIZONTY představuje vedle sochařské tvorby i další výraznou uměleckou dimenzi Alžběty Kumstátové, a to malbu s tematikou horizontální krajiny jako odraz perspektivy vidění a vnímání. Je to právě socha sv. Doroty, která coby ústřední postava výstavy vstupuje do dialogu s krajinnou malbou. Skrze přesně zacílené detaily akcentuje sounáležitost člověka se zemí, s půdou, z níž vzešel. Horizontální
výjevy Českého středohoří s dominujícím kopcem Radobýl představují důležitý významový prvek, s nímž je konkretizovaná barvitost lidského života v toku času, v jakési neuzavřenosti a zároveň otevřenosti smyslových hodnot reality. Účinkem horizontál se totiž člověk, coby dočasný středobod, stává účastníkem, vnímatelem a pozorovatelem veškerého dění okolo. Výstava je věnovaná Miroslavu Kovalovi, rodákovi z Litoměřic a Jiřině Kumstátové.


Alžběta Kumstátová (*1978) je sochařkou, malířkou, fotografkou a výtvarnou pedagožkou. V letech 1999–2005 studovala na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliérech sochařství u Jana Hendrycha, Karla Nepraše a Jana Koblasy. Během studií absolvovala uměleckou zahraniční stáž ve španělském Cuence, v jednom nejkrásnějších středověkých měst. Na umělecké scéně se Alžběta etablovala především svými sochařskými figurálními realizacemi ve veřejném prostoru. Mezi jejími nejvýznamnějšími počiny najdeme Pomník Sametové revoluce v Litoměřicích, dvě busty prezidenta Václava Havla, z toho jedna je instalovaná v Pražské křižovatce podzrealizovala bustu zakladatele české moder patronací Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, druhá pak v litoměřickém parku Václava Havla. Pro Psychiatrickou kliniku 1. Lékařské fakulty UK v Praze zrealizovala bustu zakladatele české moderní psychiatrie profesora Vladimíra Vondráčka nebo pro obřadní síň v Litoměřicích zhotovila opukovou sochu sv. Doroty, kterou Město Litoměřice pro Alžbětinu šumperskou výstavu zapůjčilo.

Pavlína Vogelová


LIST KE STAŽENÍ ZDE.


DOPROVODNÉ PROGRAMY VÝSTAVY
ARTOVÉ NEDĚKE V GALERII


Neděle 28. 5. 2023, 16.00 hodin
BARVY, HORIZONTY A POUTNÍCI
Komentovaná prohlídka o barvě, horizontech a poutnících s kurátorkou výstavy Pavlínou Vogelovou.
Vstupné: v ceně vstupného na výstavu


Neděle 18. 6. 2023, 15.00 hodin
AUTORSKÝ PROFIL: ALŽBĚTA KUMSTÁTOVÁ
HORIZONTY STÍNOHER

Hravý, tvůrčí a debatní komponovaný program ve výstavě pro děti a dospělé s autorkou Alžbětou Kumstátovou a kurátorkou Pavlínou Vogelovou.
Vstupné: 60 KčVýstava a doprovodné programy jsou realizovány za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Města Šumperka a Olomouckého kraje.


Adresa:
GALERIE JIŘÍHO JÍLKA
Sady 1. máje, 787 01 Šumperk

https://jirijilek-galerie.cz/
www.dksumperk.cz
www.ceskegalerie.cz
Kurátorka, dramaturgie výstav:
Pavlína Vogelová
mob.: 723 935 138

e-mail: pavlinavogelova@gmail.com
Otevírací doba galerie:
Pondělí: zavřeno
Úterý - neděle:  13:00 - 17:00 hodin

Mimo otevírací hodiny dle individuální domluvy s M.Faltusovu mob. 777 652 073.
Vstupné: 
Základní vstupné: 40 Kč
Děti, studenti, senioři, ZTP, ZTP/P:
vstupné dobrovolné 

ALŽBĚTA KUMSTÁTOVÁ / VIDĚNÉ HORIZONTY

Datum 03.05.2023
Čas 13:00
Místo konání Galerie Jiřího Jílka
REZERVOVAT