Dům kultury Šumperk na Facebooku
Dům kultury Šumperk na Instagramu
Penzion G - Šumperk

Dům kultury zve na speciální přednášku o vojenských operacích Armády ČR

Přednášku s názvem "Válečné konflikty současnosti" nabídne Dům kultury Šumperk 30. března v 18 hodin v G-klubu. Přednášejícím bude inženýr Roman Kopřiva, někdejší příslušník průzkumných jednotek a speciálních sil Armády ČR.

„Romana Kopřivu a jeho přednášku nám doporučila Mirka Adamová, produkční a manažerka, se kterou jsme už víckrát spolupracovali na různých kulturních projektech. Věříme, že téma vojenských operací za účasti českých vojáků osloví určitou skupinu lidí, kteří se zajímají o vojenskou historii i současnost. Roman Kopřiva pochází z našeho kraje a má za sebou úspěšnou vojenskou kariéru,“ říká jednatelka domu kultury Hana Písková.

Přednáška bude směřována na novodobou historii válečných konfliktů. Pozornost soustředí na oblast Blízkého východu a Afghánistánu. Mapuje stručně historii Afghánistánu, která je základním kamenem k pochopení problémů, se kterými se naši vojáci setkávali při každodenním plnění úkolů. Na základě zkušeností jednoho z přímých účastníků mise, fotografií a krátkého videa bude posluchačům dána možnost nahlédnout do jejich reálného života.

Vstupné v předprodeji je za symbolickou stokorunu, v den konání lístky podraží o 50 korun, kapacita sálu G-klubu je však limitována.

 

Více o přednášejícím
Ing. Roman Kopřiva, Ph.D.

Absolvoval Vysokou vojenskou školu ve Vyškově a NATO Combined Joint Special Operations Task Force (CJSOTF) Course. Byl příslušníkem průzkumných jednotek a speciálních sil Armády ČR. V období 1998–2000 se dvakrát zúčastnil zahraničních operací SFOR II (Stabilization Force) na Balkáně. Dále působil na zahraničním pracovišti AČR v SHAPE v belgickém Monsu, kde se zabýval především problematikou speciálních operací a zpravodajskou analýzou. Později zastával funkci ředitele Ředitelství speciálních sil Ministerstva obrany a také velitele kontingentu SOTG (Special Operations Task Group) v Afghánistánu. Vojenskou kariéru ukončil v roce 2014 jako přidělenec obrany MO AČR na Slovensku.

Jeho další kariéra pokračovala na Univerzitě obrany Brno, kde se v rámci Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií zaměřoval především na otázky alianční strategie, boje proti terorismu a protipovstalecký boj. Publikoval několik článků k uvedené problematice, a to především v recenzovaném časopise „Vojenské rozhledy“ Ministerstva obrany a v odborném periodiku „Bezpečnostní teorie a praxe“ Policejní akademie ČR. Dále je autorem studijních skript „Asymetrické operace“. Vystupoval na bezpečnostních konferencích a v červnu 2018 úspěšně obhájil disertační práci na téma „Použití neletálních zbraní v protipovstaleckých operacích“.

V současnosti zastává funkci vedoucího projektového manažera v Komunitním centru pro válečné veterány v Brně.