Dům kultury Šumperk na Facebooku
Dům kultury Šumperk na Instagramu
Penzion G - Šumperk
MARIE KAPOUNOVÁ / STŘÍDMÉ DOTEKY

MARIE KAPOUNOVÁ /
STŘÍDMÉ DOTEKY

29. 7. - 23. 8. 2020


Vernisáž výstavy proběhne ve středu 29. červENCE v 18.00 hodin.

„... mluvil bych především o potřebě redukce na to nezbytné. Na obraze ponechám jen to, co tam vydržím“

Petr Veselý


Podobně střídmě myslí a cítí i Petrova dcera Marie. Ubírá na dřeň. Směřuje k jádru do krajnosti odlehčené kresby a vypovídá jejím náznakem. Míří do ohniska toho, co z úplnosti uchované trvá v paměti a jako rýha na kartonu s provlečeným provazem u Antonia Tàpiese - tady třeba kancelářskými svorkami a holým archem papíru nebo i jen do plátna všitou nití - svědčí o pokoře a vyzývá ke skromnosti. Je výmluvností jen zdánlivě nahodilých shluků čar umístěných někdy i u okraje plochy, která je sama ve svém prázdnu plností. Její nervní tkáň je aktivním spoluhráčem na ní zaznamenaným rozličným dílčím motivům a jejich částicím, které v nalézání a dotýkání se významu zpřítomňují celek bytí.

U Petra dveře, práh domu, strop, deska stolu, u ní tušené stíny a záchytné body, ale i zřetelný horizont krajiny, někdy zvíře a jindy možná rozvlnění větví a trávy nebo jemný dotek světla, ruky… , toho, pro co by určitější vymezení bylo jeho popřením.

Celá Mariina křehká výpověď je bytostně nevtíravá a o to je přesvědčivější. Vystačí s málem, nic nepřidá a přece nic nechybí. Všechno je tu zároveň formou i obsahem a splývá v ryzí čistotě. K ní není co dodat…

Miroslav Koval

List k výstavě: 29.7. - 23.8.2020 - MARIE KAPOUNOVÁ / STŘÍDMÉ DOTEKY


FOTOGALERIE


Informace o výstavách pořádaných v Galerii Jiřího Jílka naleznete také na stránkách www.galerie-sumperk.cz.


Galerie Jiřího Jílka - sady 1. máje, Šumperk je otevřena denně od 13.00 do 18.00 hodin na zazvonění v recepci Penzionu G.
Vstupné pouze na místě. Děti a studenti: 20 Kč; Dospělí: 40 Kč.


Výstavy i celý program galerie finančně podporuje město Šumperk, Ministerstvo kultury, Olomoucký kraj, Špvs, Suez a dar profesora Viktora Dostala.

MARIE KAPOUNOVÁ / STŘÍDMÉ DOTEKY

Datum 29.07.2020
Čas 18:00
Místo konání Galerie Jiřího Jílka
REZERVOVAT