Nejbližší akce: 23.01.2018 - TRIO INFLAGRANTI A JOSEF VOJTEK , 25.01.2018 - LUBOMÍR BRABEC , 04.02.2018 - POHÁDKA Z BUDÍKU

Dům Kultury Šumperk

Slet bubeníků - Dům Kultury Šumperk

Slet bubeníků

Rezervace vstupenek

Telefonická rezervace:
+420 583 214 279

Volejte pondělí - pátek (15 h - 18 h)

i-Rezervace ZDE

...pište kdykoliv
Rádi Vám připravíme i dárkové poukazy.

Program na Váš e-mail

Nechávejte si posílat měsíční program DK Šumperk přímo na email. Samozřejmě zdarma. Stačí, když nám napíšete ZDE svůj
e-kontakt.

Soutěž

Hrajte s Domem kultury Šumperk o lístky na koncert Szidi Tobias, který se uskuteční v pondělí 26. února ve velkém sále domu kultury. Stačí, když nám pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Před akcí zveřejníme 3 šťastlivce, kteří půjdou na koncert zadarmo!

Soutěžní otázka:

Jaká skladba od Szidi Tobias zazněla ve filmu Fontána pre Zuzanu 2?

a)  Láska šialená

b)  Nemožná

c)  Chlap z kríža

Odpověď napište ZDE.

Vyhledávání

Reklama

Severní Korea očima Milana Bureše

Na úterý 16. ledna pro Vás v Domě kultury Šumperk připravujeme přednášku s fotoprezentací pod názvem Severní Korea očima Milana Bureše, která se nedá srovnávat s besedami o krásách Kanady, národních parcích USA nebo cestování po Skandinávii. Přednáška je velice nestandardní, v každém případě však zajímavá. Je o ní velký zájem, což dokazuje i to, že měla již více jak šedesát repríz.

Cestovatel Milan Bureš bude vyprávět o Severní Koreji, drsné zemi, do které se jen tak nedostanete. Proto jsme se ho zeptali na pár otázek.

Co Vás vedlo podívat se do této země?
Důvodů bylo více. Tím hlavním byla skutečnost, že jsem tam ještě nebyl. Je to jedna z nejhůře dostupných zemí světa. O KLDR se toho moc neví, ani nepíše a našinců tam bylo velmi málo. Rizika spojená s návštěvou Severní Koreje jsou značná a málokdo si je vůbec dokáže představit. Chtěl jsem to zkrátka poznat na vlastní kůži.
Můžete popsat, jak to tam podle Vás vypadá?
Na první dojem je to naprosto čistá, moderní, bezpečná země, kde se člověku nemůže nic stát. Při bližším pozorování vám však přijde minimálně zvláštní chování tamních lidí. Jako turista se s místními obyčejnými lidmi setkat nesmíte. Jdete-li po ulici, automaticky přecházejí na druhý chodník, ani oční kontakt s nimi není možný. Stále se dívají do země, neusmívají se, jsou jakoby bez ducha, zkrátka úplně odevzdáni režimu. Že by vás někdo přepadl nebo okradl je téměř nemožné.

Setkal jste se během své cesty s nějakými zásadními překážkami?
V Severní Koreji se setkáte pouze s prověřenými lidmi loajálními k režimu, kteří vás neustále hlídají a zodpovídají za Vás. Vy musíte zase dodržovat zásadní pravidla, jako že musíte vzdávat hold vůdcům, fotit dle jejich pokynů, nesmíte např. přeložit noviny, kde jsou fotky velkých vůdců, a mnoho dalších. Dostanete se pouze do míst, která oni určí, celý program je fakticky naplánován a určen přesně na minuty. Pokud toto dodržujete, nemělo by se vám nic stát.
Dalším rizikem je zdravotnictví. Pokud třeba zakopnete na schodech a narazíte si nebo zlomíte žebro, musíte to v bolestech přetrpět na brufenech a ibalginech, které si s sebou vezete. Postihne-li Vás však nějaká vážnější nemoc, např. zánět slepého střeva, kýla apod., kde potřebujete okamžitou lékařskou pomoc, je to pro vás skoro konečná. Zdravotnictví je v Severní Koreji na téměř nulové úrovni, a pak s kartičkou pojišťovny si můžete leda tak utřít čelo.
Je něco, co Vás na této zemi obzvlášť zaujalo?
Těch věcí je mnoho. Například jsme bydleli v hotelu, který měl více jak padesát pater. Říkalo se mu Alcatraz. V kabince výtahu jsme si všimli, že na škále tlačítek chybí páté patro. No a při odjezdu jsme se dozvěděli, že všechny pokoje jsou odposlouchávány a na pátém patře se jednotlivé záznamy analyzují. Když přijdete na přednášku v Šumperku, dozvíte se mnohem více zajímavostí…
A vrátil byste se tam znovu?
Ještě minulý rok na jaře jsem přemýšlel, zda se tam znovu vrátit, prohlédnout si pečlivěji některá místa, kterým jsem měl věnovat více pozornosti a měl být důslednější. To si člověk uvědomí až po návratu. Když jsem si však přečetl aktuální vývoj politických událostí, rozhodl jsem se od toho upustit. Ale kdo ví.
Co chystáte do budoucna?
Mám dokonale projetý Vietnam a letos se tam chystám již po šesté. O zážitcích z Vietnamu dopisuji knihu a připravuji ke konci roku další přednášky - jednu o severním Vietnamu a druhou o Vietnamu jižním.

Děkujeme za rozhovor a v úterý 16. ledna se od 17. hodiny budeme v Domě kultury Šumperk těšit na Vaši zajímavou přednášku. Více informací najdete na www.dksumperk.cz

 

Fotogalerie

Mapa stránek  |  Kontakty  |  Podmínky užití  |   xHTML 1.1 Valid   |  Počet návštěv od 10.05.2010: 684622